Świat Palet

palety drewniane jednorazowe

Zadzwoń
+48 782 848 263

Co kryje się pod pojęciem paleta drewniana?

Co kryje się pod pojęciem paleta drewniana?

Aby móc podjąć świadomą i zorientowaną na biznes decyzję odnośnie zamówienia palet, ważne jest zrozumienie, czym jest paleta, z jakiego rodzaju drewna została wykonana oraz jaka jest jej konstrukcja.

Czynniki te ostatecznie odgrywają kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji zakupu palet dla firmy.

Czym są palety drewniane?

Paleta drewniana to konstrukcja wykonana z drewna (najczęściej sosnowego), umożliwiająca przesyłanie i transport ładunków taniej, bezpieczniej i bardziej ergonomiczne. Palety drewniane, które są obecnie spotykane, powstały już w czasie II wojny światowej – podobnie jak dziś, znacząco ułatwiały transport materiałów. W Europie, najpopularniejsze są palety drewniane o wymiarach 1200 x 800 mm.

Z jakiego drewna są wykonane palety?

Istnieją setki rodzajów drewna wykorzystywanego podczas produkcji drewnianych palet, aczkolwiek można je podzielić na dwie grupy: drewno liściaste i drewno iglaste.

  • Twarde drewno, takie jak mahoń, klon, dąb, orzech, to klasyczne przykłady drewna często stosowanego jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zwłaszcza do produkcji mebli.
  • Drewno iglaste, takie jak sosna, daglezja, świerk i cis, są wykorzystywane do produkcji wielu innych rzeczy. Do produkcji drewnianych palet obecnie stosuje się najczęściej sosnę.

Chociaż palety mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna, ich budowa oraz konstrukcja często różnią się w zależności od kraju pochodzenia. Wynika to z faktu, że palety wchodzą w skład większego systemu dostaw.

Producenci palet szukają drewna, które nie tylko spełnia oczekiwania klientów, ale jest również łatwo dostępne oraz stosunkowo tanie.

Do produkcji palet stosuje się drzewo sosnowe – które idealnie nadaje się także do transportu i przechowywania produktów spożywczych czy środków farmaceutycznych. Dąb jest znacznie mocniejszym materiałem, jednakże jak można się domyślić, palety z dębu, są oczywiście znacznie droższe.

Dąb jest stosowany podczas produkcji wielu innych produktów. Czasami producenci palet mają dostęp do tak pociętych kawałków, które nie nadają się do produkcji mebli, ale idealnie sprawdzą się np. do produkcji palet. Ponieważ dąb jest mocniejszy niż sosna, cieńsze jego kawałki dadzą ten sam poziom wytrzymałości, co grubsze kawałki sosny.

Z reguły drewno iglaste jest tańsze, ponieważ rośnie szybciej i jest łatwiej dostępne. Ponadto, drzewo iglaste łatwiej się tnie oraz przygotowuje do dalszej obróbki. Drewno liściaste bywa zwykle droższe, ponieważ jego uprawa zajmuje znacznie więcej czasu, a ponadto preferuje nieco inne warunki.

Gdyby koszt zakupu palety nie był znaczący, większość klientów wybierałby drewno liściaste ze względu na jego większą wytrzymałość. Jednak jak się okazuje, równie dobrym wyborem staje się drewno iglaste. Kupujemy więc palety drewniane wykonane głównie z sosny.

Jak są wykonane palety drewniane?

Wykonanie palety, budowa, konstrukcja odgrywa kluczową rolę w przemieszczaniu się towarów w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Paleta drewniana składa się głównie z desek oraz wsporników prostopadle umieszczonych do desek.

Nowe palety drewniane czy używane?

Używane palety są oczywiście używanymi paletami, co oznacza, że ​​można je kupić po znacznie lepszej cenie. Czasem cena palety używanej jest nawet o połowę mniejsza, niż cena zakupu nowej, dlatego wiele firm decyduje się na zakup używanych palet.

Zazwyczaj używane palety zostają odnowione i swoją jakością niewiele odbiegają od nowych palet drewnianych.

Należy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, decydując się na zakup palet używanych. Warto jest sprawdzić ich jakość.

Zawsze sprawdzaj, co kupujesz. Nawet osoby doświadczone w nabywaniu używanych palet powinny zbadać palety kupione od nowego dostawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.